Strechy majú množstvo tvarov. Od najjednoduchších, ku ktorým možno zaradiť ploché a pultové strechy, cez zložitejšie, ku ktorým patria sedlové, valbové a polvalbové strechy, až po tie tvarovo a realizačne najzložitejšie, ktorých predstaviteľmi sú stanové, manzardové a rôzne členité strechy. Posledné menované si vyberá v ostatnom období čoraz viac stavebníkov, ale stretávame sa s nimi aj pri rekonštrukciách starších objektov slúžiacich ako meštianske domy, kaštiele, usadlosti a pod.
Ihlanová strecha sa často označuje aj ako stanová. S týmto názvom možno mierne polemizovať. Stan v našich predstavách, s jeho dvomi obdĺžnikovými stenami stretávajúcimi sa v najvyššej hrane a na čelách ohraničený dvomi trojuholníkmi, evokuje skôr sedlovú strechu. Do reality nás rýchlo vrátia fanúšikovia „Vinetuoviek“. Už vám to dochádza? Spomenuli ste si na charakteristické indiánske tee-pee? Áno, tradičné indiánske tee-pee má tvar ihlanu a tento stan mali na mysli tí, čo dali ihlanovej streche pomenovanie „stanová“.
Nie je strecha ako strecha. Niektorá má jednoduchší tvar, iná zložitejší. K tým zložitejším patrí určite manzardová strecha.
Strecha s manzardovou konštrukciou nesie pomenovanie po Françoisovi Mansartovi, ktorý sa narodil 23. januára 1598 v Paríži a zomrel 23. septembra 1666 tiež v tomto meste. Tento architekt, predstaviteľ klasicizmu, bol autorom mnohých významných budov – palácov, zámkov alebo kostolov stavaných na objednávku francúzskej šľachty, dokonca aj samotného kráľa.
Valbová strecha je typ šikmej strechy, ktorá sa od klasickej sedlovej líši tým, že namiesto dvoch zvislých štítov využíva ďalšie dve sklonené plochy, takzvané valby, trojuholníkového tvaru, umiestnené centrálne nad stenami budovy. Ich výška zodpovedá bočným rovinám strechy, uhol sklonu však môže byť rôzny. Umiestnenie odkvapov je v jednej rovine okolo celého domu.
Plochá strecha je podľa harmonizovanej normy strecha so sklonom krytiny do 10°. Je tvorená nosnou konštrukciou (teda stropom najvyššieho podlažia) a strešným plášťom (patrí sem napríklad tepelná izolácia a hydroizolácia).
Na Slovensku sa ploché strechy rozšírili s výstavbou panelákov. V 70-tych a 80-tych rokoch sa ploché strechy začali používať aj pri rodinných domoch. Pri administratívnych budovách ide o najčastejší typ strechy.
Pultová strecha patrí medzi šikmé strechy, hoci ľudia si ju často mýlia s plochou strechou. Pultová strecha je tvorená jednou strešnou rovinou. Je to v podstate polovičná sedlová strecha. Odvádza dažďovú vodu len na jednu stranu a je ohraničená dvomi štítovými stenami, ktoré majú tvar pravouhlého trojuholníka.
Pod pojmom šikmá strecha si väčšina ľudí predstaví sedlovú strechu. Zrejme preto, že u nás je to najčastejší typ strechy, najmä na starých rodinných domoch. Sedlová strecha je tvorená dvomi strešnými rovinami a je ohraničená dvomi štítovými stenami, ktoré majú tvar trojuholníka.
Zatepľovací systém tvorí jedna konkrétna zostava tepelnoizolačných a ostatných materiálov, na ktorú sa vydáva osvedčenie o zhode. Jednotlivé systémy sa vzájomne môžu, ale nemusia líšiť použitým tepelným izolantom. Vo všeobecnosti sa odlišujú použitými materiálmi a spôsobom vyhotovenia. Zatepľovacie systémy sa využívajú na zateplenie obvodových a strešných plášťov.
Strecha je jedným zo základných prvkov stavby, chráni ju pred poveternostnými vplyvmi, odvádza vodu a pomáha udržiavať tepelnú pohodu v dome. Rozhodnutie pre typ strechy a spôsob jej konštrukcie je zásadné: ovplyvní totiž nielen náklady na samotnú stavbu či budúcu rekonštrukciu, ale aj kvalitu bývania a v neposlednom rade náklady na vykurovanie. Dôležitý je aj zámer obývateľnosti podkrovia – či už okamžite po výstavbe, alebo perspektívne v budúcnosti, najčastejšie ako ďalší obytný priestor pre odrastené deti, často i s novo založenými rodinami.
Každá plocha je individuálna a preto si vyžaduje aj individuálne riešenia v závislosti od spôsobu využívania (dopravného zaťaženia) daných inžiniersko-geologických pomerov podložia a jeho únosnosti, klimatických podmienok a vlastností stavebných materiálov.
Zateplenie novostavieb rodinných domov je štandardom. Len málokto pochybuje o jeho význame. Ak ste ale kúpili starší rodinný dom, možno zvažujete, či má význam zatepľovať alebo nie. V modelovej situácii vám ukážeme, aké sú výhody zateplenia v starom dome, aj napriek tomu, že máte 45 cm hrubé múry, ktoré niektorí domáci majstri považujú za “nezatepliteľné”.
Strechy, hlavne tie šikmé, sa rozhodujúcou mierou podieľajú na výslednom vzhľade celej nehnuteľnosti. Ich vzhľad najviac ovplyvňujú miestne zvyklosti a tradície, ktoré vychádzajú z klimatickej a zemepisnej oblasti, ale aj z rôznych kultúrnych vplyvov a módnych trendov.
Pri rozhodovaní stavať, väčšinou zvíťazí tradičný murovaný dom. Zvyčajne preto, lebo sme trochu konzervatívni. Murovanie totiž má všetky prednosti tradičnej technológie: je to známy, relatívne jednoduchý a ľahko pochopiteľný systém, vhodný aj na svojpomocnú výstavbu. Dnešné murovanie sa od toho tradičného trochu líši, no princíp ostáva rovnaký.
Pre úspešné odoslanie formulára je potrebné vyplniť polia označené hviezdičkou (*).